2 manuskript av Maria Lang 1957 och 1971

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

2 MANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR ), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Kung Liljekonvalje av dungen" och "Mördarens bok".
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 1 blad personförteckning, 1 blad med Frödings dikt, text sid. 1-624 med egenhändiga rättelser o. tillägg. Odaterat (1957). Publicerad av Norstedts 1957 och filmad 1961 och 2013. Medföljer ett intyg från författarens brorson Ove Hoffner att manuskriptet är skrivet av Dagmar Lange (Maria Lang).
Andra manuskriptet med titelblad, dedikationsblad till Ragnar Sandström, personförteckning 2 blad, 4-559 (några dubbelnumrerade). Boken kom ut 1971.

Vissa revor och nötningar

322492

2015-08-20