Två manuskript av deckarförfattaren Maria Lang
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
2 MANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR ), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Dubbelsäng i Danmark" och "Svar till ensam Eva".
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 1 dedikationsblad, 1 blad personförteckning, 2 blad, text sid. 5-555 med egenhändiga rättelser och tillägg. Odaterat. Tillsammans med rättelser på lösa blad samt ca 20 brev från författaren (troligen till förläggaren), undertecknade "Maria", eller ibland "D". Boken publicerad 1975.
Andra manuskriptet med titelblad, personförteckning 2 blad, 1 blad, text sidan 4-344 (några dubbelnumrerade). Boken kom ut 1979.
Vissa revor och nött blad
322501
2015-08-20