Två manuskript av Maria Lang

Två manuskript av Maria Lang
Två manuskript av Maria Lang
Två manuskript av Maria Lang
Två manuskript av Maria Lang

Klubbat för:

1 700 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

2 ORIGINALMANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR MARIA), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Vi var tretton i klassen" (1972) och "Inga pengar till Vendela" (1980).
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 3 blad personförteckning, 1 blad, text sid. 5-567 med egenhändiga rättelser och tillägg. Boken publicerad 1972.
Med intyg från författarens brorson Ove Hoffner att manuskriptet är skrivet av Dagmar Lange (Maria Lang), intyget daterat 2004.

Andra manuskriptet med titelblad, personförteckning 3 blad, 1 blad, text sidan 5-522 (några dubbelnumrerade). Samt lösa rättelseblad och anteckningar till förlaget. Boken kom ut 1980.

Zustandsbeschreibung

Några revor och nötta blad

322504

2015-09-12