Två originalmanuskript av Maria Lang
Klubbat för:
1 700 SEK
2 500 SEK
2 ORIGINALMANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR MARIA), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Arvet efter Alberta" (1976) och "Flyttbil försvunnen" (1988).
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 3 blad personförteckning, 1 blad, text sid. 5-514 med egenhändiga rättelser och tillägg. Boken publicerad 1977.
Andra manuskriptet med titelblad, text sidan 2-259 (några dubbelnumrerade). Samt lösa rättelseblad och anteckningar till förlaget. Boken kom ut 1989.
Med intyg från författarens brorson Ove Hoffner att manuskripten är skrivna av Dagmar Lange (Maria Lang), intyget daterat 2003.
Några revor och nötta blad.
322507
2015-09-12