Tal skrivna av operachefen John Forsell 1924-39

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHN FORSELL (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39. Handskrivna hyllningstal, begravningstal eller minnestal, eller utkast till tal, ca 44 stycken. Till operasångare, kompositörer, dirigenter och andra musiker eller skådespelare. 1930-tal. Både på svenska och tyska. Med gemfläckar. Även några tal troligen skrivna av en sekreterare.

Bl.a. till följande personer: Anders de Wahl, Selma Lagerlöf, Ture Rangström, Gösta Ekman, Kurt Atterberg, Brjön Björnson, Fritz Kreisler, Franz Léhar, Armas Järnefeldt, Jean Sibelius, Albert Ranft, Max Reinhardt, Emmerich Kálmán. Även Forsells tal vid firandet av operahusets 40-års jubileum.
Proveniens: John Forsell.

Några smärre skador och revor, några nötta.

322530

2015-09-01