Handskrivna noter till operachefen John Forsell

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIVNA NOTER TILL JOHN FORSELL. FORSELL, JOHN (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39. Diverse handskrivna noter, tillägnade John Forsell, några skadade.

Bl.a. av: V. Widqvist dat. Boden 1919, Tullio Voghera (tillsammans med egenhändigt skrivet brevkort), Gotthard Söderbergh, Birger Vesslén (tillsammans med egenhändigt skrivet brev, daterat 1913), Oskar Mellander, egenhändigt skrivet brev, 2 sidor, daterat 1938, samt tryckta noter av denne med dedikation på omslaget till Forsell).
Proveniens: John Forsell.

Några med skador och fläckar

322557

2015-09-01