Goos sjökort över Nordsjön ca 1665
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARTA NORDSJÖN. GOOS, PIETER. Passcart van de Noort zee. Amsterdam ca 1665-70.
Kolorerat graverat sjökort med kartusch, vapen och kompass rosor. Ca 44x54 cm
Rullad, fläckar, uppfodrad, lagningar, mindre skador
322611
2015-08-20