knut Lundmerk, Nya himlar,
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUNDMARK, KNUT.
NYA HIMLAR. Från stjärnkunskapens gryning till vintergatornas vintergata.
Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1943. 764 sid. + 64 planscher, varav flera dubbelsidiga i färg. Rikt illustrerad i texten med fotografier och äldre historiska bilder. Stort format, 30x23 cm. Inbunden i förlagets ståtliga pergamentryggband med handtextad ryggtitel i rött och svart. Övre guldsnitt, stänkmarmorerat pärmpapper och (Nordiska Bokhandeln, Stockholm).
Nr 64 i en numrerad upplaga om 500 exemplar. Omfattande uppslagsverk i astronomi med avdelningar som ´Astronomisk urtid´, ´Kosmos gryning´, ´Kampen om världsbilden´, ´Solar och solars system´, ´Vintergatans natur, "Vintergatans vetenskapliga utförskning", "Vintergatorna och Vintergatornas vintergata", "Världsbild och religion".
Slitage. Smärre gulnad omslag med smärre gulnade blad. Ej fullständigt genomgången.
Vikt 6 kg
322962
2015-08-16