Väggpendyl
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Ephr. Hedström Stockholm, (Ephraim H. verksam i Stockholm 1808-1816), förgylld, krönet med genombruten växtornamentik och örn, konsol med parställda fåglar och godronnerat avslut, urhuset omgivet av parställda växornament med dekor av lejonmaskaroner, repetition, höjd 86 cm, nyckel finns
Skador, äldre lagningar, glas med lagning, delvis senare förgyllning
323147
2015-08-20