Bengt Nordenberg Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BENGT NORDENBERG (1822-1902)
"Sjökapten Peter Nilsson, Sölvesborg", signerad och daterad B. Nordenberg Pinx. 1845, olja på duk, 67x50 cm,

Redan i tidig ålder visade Bengt Nordenberg ett stort intresse för att rita och måla. Vid 12 års ålder mottogs han av målarmästare Brodin i Sölvesborg för att gå i målarlära. Efter sju grundliga läroår blev den unge talangen förklarad gesäll, men han hade högre mål. Mest av allt önskade Bengt Nordenberg komma till Stockholm och studera vid Konstakademien. Önskan slog in och 1843 fick han resa med den avbildade sjökapten Peter Nilssons skepp till Stockholm. Därmed inleddes en karriär som skulle komma att ge Bengt Nordenberg en framträdande plats i svensk konsthistoria som 1800-talets store folklivsskildrare.

Duklagning, retuscher

323848

2015-09-13