Arvid Frederick Nyholm Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ARVID NYHOLM (1866-1927)
Flicka i hatt, Signerad och daterad A. Nyholm -90,
akvarell 25,5x21 cm,
HISTORIA:
Sommaren 1890 uppsöker Arvid Nyholm tillsammans med några andra desillusionerade akademielever Anders Zorn. Man frågar den berömde konstnären om han kan tänka sig att undervisa dem så att de slipper återgå till Konstakademiens otidsenliga undervisning. Zorn, som själv hade avbrutit sina akademistudier i förtid, accepterade de unga elevernas förfrågan och sade åt dem att "hyra en ateljé, anlita en modell och börja arbeta". Ateljén fann man på Norra Smedjegatan och där
startade nu den undervisning som skulle komma att bli Konstnärsförbundets första skola. Anders Zorn hade vid den här tiden ingen egen ateljé i Stockholm, så förutom att undervisa sina elever stod han även ett par dagar i veckan mitt bland sina elever och målade modell.
De på hösten 1890 inledda studierna för Zorn kom att bli synnerligen avgörande för den talangfulle
Arvid Nyholms utveckling. Mer än någon annan anammade han mästarens måleriteknik. Det framgår
inte minst i den detta år utförda akvarellen Flicka med hatt. Både i penselföring och kolorit uppvisar han här stora likheter med Zorns akvarellkonst. Anders Zorn såg i Nyholm inte bara en elev som försökte följa i hans fotspår utan en ung man med passion och talang, inte minst för porträtt. Ett år senare, på senhösten 1891 emigrerar Arvid Nyholm till USA. Han slår sig först ned i New York och i denna stad ställer han bl a ut på New York Watercolor Club tillsammans med en av USA:s största konstnärer, Childe Hassam. 1903 flyttar Nyholm till Chicago. Där blir han medlem i både Chicago Watercolor Club och Chicago Society of Artists. Under åren i Chicago deltar Arvid Nyholm i inte mindre än femtioåtta utställningar. Som porträttmålare når han med tiden stora framgångar i
USA och han blir t o m representerad på National Gallery i Washington. Arvid Nyholm och Anders Zorn hade fortsatt att hålla kontakten under alla år. Zorn reste vid ett
flertal tillfällen till USA och kunde då återknyta bekantskapen med sin forne elev. Nyholm besökte i
sin tur Zorn i Sverige. Vid en vistelse hos Zorn i Mora 1906 målade de båda vännerna åter tillsammans, denna gång inte som lärare och elev utan som kollegor. När Anders Zorn 1907 höll en föreläsning på Chicago Academy of Fine Arts prisade han också Nyholms porträttkonst. Zorn brukade till och med hänvisa kunder till Nyholm, när han inte själv hade tid att måla deras porträtt. Att som
konstnär bli sedd av Zorn som en jämlike var nog minst lika betydelsefullt för Arvid Nyholm som att
bli representerad på National Gallery.

323855

2015-09-13