Gerda Molin Ljungstedt Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GERDA MOLIN LJUNGSTEDT (1860-1942), Flicka med rosett, signerad G Molin, olja på duk, 45x38 cm,

HISTORIA:
Gerda Molin var dotter till den berömde skulptören Johan Peter Molin, mannen bakom Karl XII:s staty och Molins fontän i Kungsträdgården. Efter att först ha studerat för fadern, utbildade hon sig sedan i måleri för August Malmström. Därefter begav hon sig till Paris för vidare studier 1883, studier som sedan fortsatte i London. Gerda gifte sig 1903 med majoren Kristian Georg Ljungstedt. Hennes konst kom framför allt att uppmärksammas för de inkännande människoskildringarna.

323864

2015-09-12