Vilhelm Behm Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VILHELM BEHM (1859-1934),
Blommande sommaräng, signerad och daterad Vilh Behm 87, olja på duk 32x45 cm,
HISTORIA:
Vilhelm Behms konst kom som helhet att kännetecknas av den friska, osentimentala tolkning av de enkla naturmotiven som är så utmärkande för 1880-talets friluftsmåleri. Främst ägnade sig denne utpräglade landskapsmålare åt att i sin konst tolka det mellansvenska landskapets intima naturscenerier med hagar och insjöstränder. Efter att i sina allra tidigaste verk ha arbetat i nära anslutning till den lyriska landskapskonst i gråtonad helhetskolorit, som Alfred Wahlberg och Reinhold Norstedt företrädde, vände sig Behm snart mot ett mer direkt friluftsmåleri i anknytning till de franskskolade opponenterna, med friare penselskrift och ett känsligare studium av ljustonerna. Prov på denna utveckling ser vi i Blommande sommaräng från 1887. Den låga utsiktpunkten och förgrundens rika blomsterdräkt ger betraktaren en stark närvarokänsla. Samma teknik finner man även i Bruno Liljefors verk från denna tid.
Med sitt sakliga, inträngande naturstudium intar Vilhelm Behm som fint nyanserad valörmålare en framskjuten plats bland de konstnärer, som försynt och lågmält berättar om den svenska naturens idyll och fattigdom.
Han är bl a representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde.

Krackeleringar

323922

2015-09-13