Anton Genberg Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANTON GENBERG (1862-1939),
Vinterdag, Jernsta, signerad och daterad A. Genberg 1888 samt betitlad Jernsta,
olja, duk på papp-pannå 28x36 cm
Målningen är utförd vårvintern 1888 då Anton Genberg målade i Jernsta tillsammans med sin gamla kurskamrat från Konstakademien, Anshelm Schultzberg. De båda konstnärerna - som skulle komma att räknas till våra absolut främsta skildrare av det svenska vinterlandskapet - satte ned sina stafflier bredvid varandra och utförde vid tillfället varsin variant av samma motiv, med den skillnaden att Schultzberg även komponerade in några fåglar vid kärven i sin målning (Anshelm Schultzbergs målning såldes på Nordén Auktioner 10 december 1992, katalognummer 16).
Vid 1880-talets slut var vintermotiv fortfarande ganska sällsynta i den svenska konsten. En förebild fanns dock i Claude Monet, vars berömda Vinterlandskap från 1868-69 (Musée d´Orsay) kan ha utgjort en inspirationskälla för de båda kamraterna när de valde det till synes anspråkslösa motivet, med en enkel byggnad som skymtar fram bakom några träd. Likheter med den store impressionistens målning finns onekligen.
323930
2015-09-13