Lily Wrangel Christie Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

5 000 SEK

Kuvaus

LILY WRANGEL CHRISTIE (1861-1948): Rödhårig kvinna i vitt, ristad signatur och daterad Lily Wrangel 91, olja på pannå, oval, 29x21 cm,

HISTORIA:
Den i Västerås födda Lily Wrangel studerade på Konstakademien i slutet av 1880-talet, men genom sitt giftermål med den engelske konstnären Robert Christie 1898 kom hon att lämna Sverige och bosätta sig i England. Där blev hon känd främst för sitt genre-, porträtt- och stillebensmåleri.

Kuntoraportti

323958

Päivämäärä:

2015-09-12