Oscar Björck Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

37 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

OSCAR BJÖRCK (1860-1929),
Detaljstudie till "Båten sättes i sjön, Skagen"
utförd 1884, osignerad, olja, duk på pannå 35x35 cm
Intyg a tergo av konstnärens hustru Isaria Björck:
"Att denna skiss är målad på
Skagen år 18(xx) av Oscar Björck intygas härmed
Isaria Björck"
Oscar Björck kom första gången till Skagen 14 juli 1882 och återkom sedan flera gånger under 1880-talet. Han blev snabbt god vän med de andra konstnärerna där, framför allt P. S. Kröyer. Björck målade både friluftsstudier och interiörbilder. "Båten sättes i sjön" är hans största friluftsmåleri från Skagen. I målningen skildrar Björck fiskarnas dagliga arbete och i motsättning till många av Michael Anchers målningar från samma period är det inte någon dramatisk eller farofylld situation som skildras. Oscar Björck har på flera ställen i målningen lagt på så mycket färg att man får förnimmelsen av att han har överfört de brusande bränningarna och sandens grova struktur direkt till målarduken.

323999

2015-09-13