William Féron Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
WILLIAM FÉRON (1858-1894), Sommardag,
signerad och daterad W. Feron -78, olja på duk, 33x48 cm,
HISTORIA:
I konstlitteraturen beskrivs hur den alltför tidigt bortgångne svenske målaren William Féron snabbt anammade impressionismens bildvärld när han 1881, efter avslutade studier på Konstakademien, anslöt till den svenska konstnärskolonien i Paris. Inte minst påtalas en stark influens från den i Frankrike verksamme italienske konstnären Giuseppe de Nittis, vars mer salongsbetonade form av impressionism tycks ha tilltalat svensken. Med den nu aktuella målningen Sommardag, daterad 1878,
visar emellertid Féron att han redan före avresan till Paris hade tagit till sig impressionisternas motivkrets. Målningen torde vara ett av de tidigaste exemplen på denna typ av måleri utfört av en svensk konstnär.
Under tiden i Paris fortsatte William Féron att skildra det mondäna livet, både Paris pulserande gatuliv och den behagfulla söndagstillvaron i trädgårdar och vid badorterna. Hans internationellaprägel
uppmärksammades av konstkritikern Georg Nordensvan som i samband med en utställning på Blanches konstsalong i Stockholm 1884 skrev: "Féron är den ende i vår unga pariserkoloni, som slagit sig på att måla gatscener från världsstaden, flyktigt och skissartat i ett manér, som är impressionistiskt och påminner om de allra modernaste teckningar i utlandets illustrerade tidningar."
På de mer betydande utställningarna deltog Féron emellertid främst med trädgårdsmotiv av just den
typ som Sommardag är ett så gott exempel på. När han ställde ut på den berömda Salongen i Paris 1884 var titeln på hans bidrag En trädgård i Vaules och året därpå representerades han med målningen I trädgården. Då konstnären deltog på Opponenternas banbrytande utställning i Stockholm 1885 var det återigen med ett trädgårdsmotiv, Ung flicka i trädgården. Förutom vid dessa
utställningar var William Féron även representerad på den stora Världsutställningen i Paris 1889.
När den fortfarande unge William Féron gick bort sommaren 1894 förlorade det sena 1800-talets
svenska konstliv en av sina mest internationella artister.
324008
2015-09-13