Nils Kreuger Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS KREUGER (1858-1930),
Katt på mur, signerad med dedikation "Hjertlig lyckönskan på födelsedagen till Anna och Ellen fr. Bertha och Nils",
akvarell 13x8,5 cm
Utförd på 1880-talet
Anna och Ellen var Nils Kreugers systrar (Anna avled 1890)
Proveniens: konstnärens familj
324045
2015-09-13