N Forsberg "En hjältes död" Kollektion Vasa Konst

N Forsberg
N Forsberg
N Forsberg
N Forsberg
N Forsberg
N Forsberg

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

NILS FORSBERG (1842-1934), Korgossen (detaljstudie till "En hjältes död"), signerad Nils Forsberg samt Notre Dame (Paris), även betitlad och signerad a tergo "Notre Dame de Paris I´autel de Saint Louis N.F.", olja på träpannå, 41,26,5 cm,
HISTORIK:
Med sin framträdande plats i Nationalmuseums trapphall har Nils Forsbergs 3x4,5 meter stora målning En hjältes död genom åren fångat besökarnas blick och intresse. Målningen - en av den svenska konsthistoriens mest berömda - väckte enorm beundran och belönades med guldmedalj när den visades för första gången på Salongen i Paris 1888. Då uppfattades motivet som en patriotisk
skildring av en hjälte, men konstnärens tanke var en helt annan.
När det fransk-tyska kriget bröt ut 1870 anmälde sig Nils Forsberg som frivillig sjukvårdssoldat, eftersom han som verksam konstnär i Frankrike kände en tacksamhetsskuld till sitt nya hemland.
Med sitt mod och sin mildhet mot de sårade imponerade Forsberg på omgivningen. Under den lilla fritid som gavs satt han mellan sjukbäddarna och målade. Allt vad han såg försökte han ge gestalt och färg. På nära håll fick Forsberg uppleva krigets fasor och denna erfarenhet kom att göra ett outplånligt intryck på honom. Han blev en övertygad fredsivrare och beskrev sin inställning på
följande vis: "Krig är en skamfläck. Det är människans största synd, och var och en som hetsar folken
mot varandra är en människodråpare. Den som varit i krigets helvete glömmer det aldrig. Tankarna därpå vilja ej lämna en ifred. Minnena låta sig ej skjutas i bakgrunden. Ständigt och jämt rycka de fram och pocka på plats." Det är dessa minnen som många år senare manifesteras i det som konstnären själv såg som sin konstnärliga höjdpunkt: En hjältes död. Motivet, avsett som en protest mot krigets meningslöshet, inspirerades av en soldat, som ensam höll stånd mot tyskarna precis utanför Paris till dess förstärkning anlände. Den svårt sårade soldaten fördes till sjukhuset som en hjälte, men avled senare av sina sår.
På den stora målningen ses en kyrka inredd till sjuksal. En döende soldat ligger utsträckt på en bädd.
Hans huvud faller ned så tungt att läpparna inte når det av prästen framsträckta nattvardsbrödet.
Mannen som stöder den döende är Nils Forsberg själv. Korgossen, placerad likt en solitär på behörigt avstånd, blir med sitt tända ljus en symbol för konstnärens hopp om att den framtida generationen skall vara så upplyst att krigets vansinne inte behöver upprepas.
En hjältes död sysselsatte konstnären under lång tid och den färdiga målningen föregicks av detaljstudier som denna.

324055

2015-09-13