Alf Wallander Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ALF WALLANDER (1862-1914),
Gumma i glasögon, Grez, signerad och daterad A. WALLANDER GREZ 86,
tuschlavering, 35x26 cm,
LITTERATUR: Konst i Svenska Hem Samling II: 822,
HISTORIA:
Efter avslutade studier på Konstakademien studerade Alf Wallander under åren 1885-89 i Paris. En vistelse hos den svenska konstnärskolonien i Grez 1886 resulterade bland annat i tuschlaveringen Gumma i glasögon, Grez. Den av detta verk framgående höga nivå som hans konstnärskap hade uppnått vid den här tiden exemplifieras även av att den samma år utförda oljemålningen Julottan
köptes av museet i Minneapolis. 1889 fick hans oljemålning En rolig visa hedersomnämnande på
Salongen och för pastellen Tiggargubbe erhöll han ett extra 1:a pris på Världsutställningen.

324062

2015-09-13