Ivar Nyberg Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

IVAR NYBERG (1855-1925), Franskt landskap, osignerad
olja på träpannå, 61x34,5 cm,
Proveniens: konstnären Sam Uhrdin
UTSTÄLLD: Ivar Nyberg - minnesutställning, Leksands Konstsällskap 1978, kat.nr 16,
HISTORIA:
Ivar Nyberg var elev på Konstakademien 1878-81 och studerade samtidigt privat för Edvard Perséus.
Sin utbildning fortsatte han sedan i Paris som elev till Léon Bonnat och Jean-Léon Gérôme vid École des Beaux-Arts. Under tiden i Frankrike kom han även att tillhöra den svenska konstnärskolonien i Grez. Där utförde han bl a Gumma från Grez (Göteborgs Konstmuseum) och landskap av den typ som vi här ser prov på. 1884 återvände Ivar Nyberg till Sverige. Han deltog bl a på Salongen i Paris 1885 och i den nordiska konstutställningen i Köpenhamn 1888 samt i akademiens utställningar 1885 och 1887.
Vid sekelskiftet bosatte sig Ivar Nyberg i Dalarna, först i Rättvik och något senare i Leksand, där han kom att stanna resten av livet.

324064

2015-09-13