Carl Trägårdh Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

CARL TRÄGÅRDH (1861-1899), Impression, ristad signatur, olja på duk, utförd omkring 1890/91, 44x52 cm,

Proveniens: konstnären Anshelm Schultzberg (1862-1945), som bytte till sig målningen från Carl Trägårdh i utbyte mot en av sina egna målningar, enligt etikett a tergo.
HISTORIA:
År 1890 målade Carl Trägårdh tillsammans med Anshelm Schultzberg i Êtaples och uppsökte Claude Monet i Giverny. Monet ägnade sig vid denna tid uteslutande åt att måla öppna fält, som i bakgrunden begränsades av popplar. Flera av Trägårdhs målningar från denna tid uppvisar liknande motiv. Han tar starka intryck från impressionismen och är den främste svenske konstnären inom denna konstriktning. Trägårdh blev impressionist i en tid då den franska impressionismen hade sitt definitiva genombrott. Hans målningar från nittiotalets första år visar inte minst vad kontakten med Monet kan ha betytt som impuls och direkt inflytande. Motiv och komposition varieras efter impressionistiskt mönster och målningarnas ytverkan blir livligare, mera summarisk, samtidigt som färgbehandlingen är friskare med måttfullt utnyttjade komplementfärger och stegrad ljushet. Carl Trägårdh når under den här perioden en höjdpunkt i sitt konstnärskap.

Carl Trägårdh deltog i "Opponenternas utställning" i Stockholm 1885, Världsutställningen i Paris 1889 (bronsmedalj) och Salon de Champ de Mars i Paris från och med 1890, Konstutställningen i Göteborg 1891, utställningar i Köpenhamn och Göteborg 1892, Världsutställningen i Chicago 1893, en utställning i Bordeaux 1895 (silvermedalj), den akademiska jubileumsutställningen i Berlin 1896, Stockholmsutställningen 1897 samt utställningar i Stockholm och Göteborg 1898.

Dubblerad

324072

2015-09-13