V Holmgren Paris Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VILHELM HOLMGREN (1863-1943),
Publik i salongen, Paris, osignerad, daterad a tergo "Paris 1904", olja på träpannå 21x27 cm,
kvarlåtenskapsstämpel a tergo
PROVENIENS: konstnärens familj,
HISTORIK:
När Vilhelm Holmgren anlände till Paris 1900 var det inte hans första besök i staden. Redan 1889 hade han hjälpt till med att dekorera den svenska paviljongen på Världsutställningen i Paris. Om det första besöket hade varit kort och intensivt så blev det andra desto längre. Hela tio år skulle Vilhelm komma att tillbringa i denna konstmetropol. Efter en inledande tid i Montparnasse, där inspirationen inte riktigt ville infinna sig, flyttade han på Nils Forsbergs inrådan till en bostad i Forsbergs hus i
Montmartre. Nu började tiden som elev på olika franska ateljéer. Det tekniska kunnandet utvecklade Vilhelm hos
Fernand Cormon. Den franske historiemålaren hade till sina tidigare elever kunnat räkna namn som Henri de Toulouse Lautrec och Vincent van Gogh. Liksom för dessa elever var Cormons salongsbetonade måleri kanske inte riktigt det som Vilhelm eftersträvade, men modellstudierna gav en gedigen grund att stå på: teckning, ljus- och färgbehandling och uppfattning om människokroppen. Studierna för symbolisten Eugène Carrière, en konstnär vars verk skulle komma att influera Pablo Picasso, upplevdes troligen av Holmgren som idémässigt mer relevanta. Carrières påverkan syns om inte annat i den 1904 utförda Publik i salongen, Paris, där Vilhelm Holmgren har anammat lärarens bruna, monokroma färgskala och upplösta form.
Under åren i Paris visades Vilhelm Holmgrens konst vid ett par tillfällen på den betydelsefulla Salongen.

324103

2015-09-13