Lorens Pasch d.ä. oljemålning
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LORENS PASCH D.Ä. (1733-1805), tillskriven: Porträtt av Ebba Gustawa Löwe, född friherrinna Banér (1775-1843), klädd i blå klänning, bärandes röd sjal samt blommor och pärlor i håret, höftbild, olja på duk, 74 x 59 cm. Ram i rokokostil. Proveniens: Friherrinnan Anna Bennet, född Rosenblad, Örtofta slott, Skåne, därefter i arv fram till nuvarande ägare
ramskador, färgbortfall, ytsmuts, krackelyrer
324146
2015-08-26