Omfattande beskrivning över Danmark o. Norge

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

PER HIERTAS EXEMPLAR. BERNTSEN, ARENNT. Danmarckis oc Norgis fructbar herlighed, udi fire bøger forfattet. Den første bog indeholder Danmarckis og Norgis fructbarhed, Deeling, kiøbstæder, Indbyggeris qualiteter, oc fornemste omstænde. Den anden bog forklarer Jordegodtzis eyendom, herlighed, deeling, indkomst, accidentier, & c. Den tredie bog handler om Jordegodtzis kiøb oc sal, sødskind- oc mageskifters, sambt marckereebnings forhold, med nogle der aff reigsende processers oc pantfæstnings omstænde, & c. Den fierde bog fremstiller Maal oc vects underskeed, i hvert land, syssel oc lehn, i Danmarck, Norge, Holsten, Iszland, Færøe, &c. København (P. Haaake paa J. Holsts bekostning) 1656.

8:o. (20), 1-143 (s. 144-147 överhoppade i pagineringen, s. 148 dubbelnumrerad), 148-244, (2), 245-359, (1 blank), (2), 3-261 (s. 262-263 överhoppade i pagineringen), 264-277, (11), 279-478, (8), 481-652 (s. 541-542 dubbelnumrerade), (48) s. Liten 4:o. Graverat extra titelblad (nära skuret). 1 utvikbar tabell (paginerad s. 323-324, liten reva).
Nött samtida brunt skbd, blekt guldornerad ryygg m. skador.

Graverat extra tlbl. o. tryckt dito loss. Enstaka fläckar. 2 blad lätt fuktfläckade i övre yttre hörn. Tryckt titelbladHuvudtlbl. m. namnteckning "Ex libris Petri Kÿronij" o. Triewald, tillskrift på baksidan av försättsblad, försättsblad m. namnteckning C. D. Westerholt o. Per Hierta 1911.

Thesaurus II 376, Bibl. Dan. II 598, se Björck & Börjesson katyalog 272. Per Hirertas boksamling, 785.

Thesaurus II 376. Bibl. Dan. II 598.

Något skadad rygg, enstaka fläckar, namnteckningar.

324168

2015-08-29