Hjalmar Linde Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HJALMAR LINDE (1864-1948),
Vinter vid ån, signerad och daterad HJ LINDE -97, olja, duk på papp-pannå, 39,5x40 cm,

HISTORIK:
Hjalmar Linde studerade vid Konstakademien 1885-88. Med åren kom han att frigöra sig från Akademiens konservativa konstsyn och i stället utveckla ett landskapsmåleri nära sammanhörande med det nationella stämningsmåleriet i Konstnärsförbundets anda. I den nu aktuella målningen ser vi prov på en för tiden djärv stilisering, som ger målningen en närmast modern prägel. Samma år som detta verk utfördes, 1897, blev Hjalmar Linde medlem i Konstnärsförbundet. En mycket stark självkritik medförde att Linde förstörde stora delar av sin produktion.

324186

2015-09-13