Artur Bianvhini Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARTUR BIANCHINI (1869-1955), "Stadsmotiv, bron", signerad Arthur Bianchini, olja på duk, 42x42 cm,
HISTORIA:
Efter studier i Paris på Académie Julian 1889-90 återvände Artur Bianchini till Sverige. De följande
åren studerade han på Konstnärsförbundets skola. Bianchini var även ledamot av Konstnärsförbundet under åren 1897-1900. I Stadsmotiv, bron visar konstnären prov på ett stämningsmättat blåmåleri i linje med Karl Nordström och - kanske framför allt - Eugène Jansson.
Artur Bianchini är bl a representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Thielska Galleriet.
324231
2015-09-13