Ivar Arosenius Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

IVAR AROSENIUS (1878-1909)
"En ful fisk förvandlas till en gubbe", signerad och daterad I A 08, blyerts 10x12,5 cm

Proveniens: konstnärens hustru Eva Arosenius Dich
Litteratur: Sven Sandström "Ivar Arosenius hans konst och liv" Bonniers, Stockholm 1959, omnämnd sid 212: "Arosenius tycks vid denna tid ha haft ett ganska stort intresse för djurbilder. själva omskapelseprocessen har han demonstrerat i en annan blyertsskiss - en ful fisk förvandlas till en gubbe - ett senkommet eko av Lavaters fysionomiska jämförelser mellan människor och djur."

324237

2015-09-13