Emil Lindgren Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
35 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EMIL LINDGREN (1866-1940), Kvinna med parasoll, signerad och daterad Emil Lindgren 1928,
olja på duk, 90x68 cm,
HISTORIK:
Emil Lindgren studerade vid Konstakademien under åren 1891-96. Därefter reste han till Frankrike och England för vidare studier. I Kvinna med parasoll visar konstnären prov på sin fallenhet för ljusskensmotiv.
324290
2015-09-13