Gerda Ahlm Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GERDA AHLM (1869-1956),
"The Visitor to the Studio", signerad G. Ahlm,
olja på duk 45x36 cm

Utställd: "NINETEENTH SWEDISH-AMERICAN ART EXHIBITION"
March 26 - April 3, 1938 (utställningsetikett a tergo)
Den svensk-amerikanska konstnärinnan Gerda Ahlm föddes i Västerås 1869. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm 1889-91 och flyttade så småningom till USA, där hon vid sidan av sitt konstnärskap nådde en position som en av landets högst ansedda målerikonservatorer med en stor mängd uppdrag för amerikanska museer och institutioner.

324293

2015-09-12