Eva Bagge Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EVA BAGGE (1871-1964),
Carl Achatz, signerad och daterad Eva Bagge 1935,
olja på pannå, 46,5x55 cm,
HISTORIA:
Föreställer Carl Achatz (1901-1974), förste flöjtist i
Stockholms konsertförening, Wiens och Berlins
filharmoniker och Kungliga hovkapellet. Han var
född i Wien och blev svensk medborgare 1927.
324294
2015-09-12