Nils Dardel Tidig Modernism Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

NILS DARDEL (1888-1943), "Torpargubbe", stämpelsignerad N. Dardel, utförd 1911
olja på duk, 46x38 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj, Stafsund
UTSTÄLLD: Nils Dardel, Liljevalchs 1939, kat.nr 17
(stämpel a tergo: Exposition Nils Dardel Stockholm 1939)
Nils Dardel - Minnesutställning, Liljevalchs 1955 (del av utställningsetikett a tergo)

324302

2015-09-13