Erik Lindwall Dalarö Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ERIK LINDWALL (1890-1969)
Musikstund, Dalarö, signerad Erik Lindwall 1910,
olja på duk 41x37 cm,
Dedikation "Till Karin 1/2 1942 med tillgivenhet Ester, Erik o Elisabeth", Betitlad och daterad a tergo "Dalarö 1910",
HISTORIK:
Erik Lindwalls konstnärskap var under lång tid känt endast för en liten krets, men i och med den stora
utställningen "Konstnärskamrater - ´De Unga´ 100 år" på Säfstaholms slott 2009 kom hans namn att nå en större publik. Den redan 1910 utförda Musikstund, Dalarö visar med sin drivna förenkling och starka kolorit att konstnären tillhör en av de tidigaste svenska modernisterna.

324319

2015-09-13