John Sten Tidig Modernism Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN STEN (1879-1922), Kubistisk modell, signerad med dedikation och daterad "Till Fru Ahlgren av Sten Paris 1915", blyerts, 38x26 cm,
HISTORIA:
"År 1913 är hans första kubistiska tavla signerad. Under detta och de följande två eller tre åren utför han en rad kubistiska arbeten, i och för sig så märkliga, att de skulle vara tillräckliga att tillförsäkra honom en framskjuten ställning i den moderna svenska konsten."
(Sixten Lundbohm om John Sten i Konstrevy nr 1 1950)
Mindre hål
324342
2015-09-13