Alexander Roos Stockholm Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

ALEXANDER ROOS (1895-1973),
Motiv från Långholmen, signerad (ristad signatur) Roos,
Olja, papp-pannå, 23x31 cm,
HISTORIA:
"förtrollande blandning av poesi och alldaglig verklighet"
(Ulf Linde om Alexander Roos konstnärskap)
Som en i kretsen kring konstnärerna på Smedsudden kom Alexander Roos att bli en av de främsta representanterna för den tidiga svenska naivismen. Ulf Linde har påtalat konstnärens "förtrollande blandning av poesi och alldaglig verklighet, som innebar det finaste i naivismen vid förra världskrigets slut". Konstnären debuterade med en separatutställning 1919, där han visade intima skildringar av Stockholms utkanter av den typ vi här ser prov på. I boken Stockholm sett av 1900-talets målare ger
författaren Folke Holmér, i kapitlet om de naivas stad, Alexander Roos epitetet "ärkeromantikern i stockholmsskildringen".

Kuntoraportti

324393

Päivämäärä:

2015-09-13