Ana Wilhelmson Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ANA WILHELMSON (1907-1988)
"Composition fantastique et abstract", signerad och daterad a tergo Ana Wilhelmson pinxit 1921,
akvarell, 9,5x7,5 cm

Den brådmogna konstnärinnan Ana Wilhelmson hade onekligen konstnärlig talang att brås på. Fadern, Carl Wilhelmson, var inte bara en av vårt lands största konstnärer utan även en mycket högt skattad lärare, både på Valand och i sin egen målarskola. Hans omtalade - och för tiden mycket sällsynta - uppskattning av de kvinnliga elevernas förmåga måste ha varit inspirerande för den unga dottern och hon kom också att studera vid faderns målarskola i
Stockholm under 20-talet. Även Anas mor, Berta, var en framstående konstnärinna, främst känd för sitt miniatyrmåleri.
I "Composition fantastique et abstract" från 1921 visar Ana prov på ett för svensk konst uppseendeväckande modernt måleri.

324445

2015-09-12