Elsa Danson Wåghals Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ELSA DANSON WÅGHALS (1885-1977), Rue Montmorency, signerad och daterad E.Danson 1923, olja, duk på papp-pannå, 46x38 cm,
HISTORIK:
Elsa Danson Wåghals tillhör den tidiga svenska modernismens dolda skatter. Hennes banbrytande
konstnärskap inom både måleri och skulptur präglas av kontakten med några av den internationella konstens
främsta företrädare. Elsa hade visserligen studerat på Tekniska skolan och vid Althins målarskola hemma i
Sverige, men den huvudsakliga utbildningen kom att ske ute i Europa. Bland de många utbildningar hon
genomgick kan framhållas studierna i teckning, målning och skulptur för Antoine Bourdelle i Paris under åren
1921-26 samt studierna i måleri för André Lhote i tre omgångar under samma period. Det är under denna
intensiva studietid, i nära kontakt med dessa storheter, som Elsa Danson Wåghals 1923 utför sin målning Rue,
Montmorency. Här visar hon prov på ett för svenska förhållanden mycket modernt måleri. 1927 hade Elsa en separatutställning på Galerie Mots et Images i Paris. Dessutom deltog hon i samlingsutställningar i Nice, Paris, Florens, Philadelphia, Brooklyn och London. I Stockholm ställde hon bland annat ut på Galerie Moderna 1933, Svensk-Franska Konstgalleriet 1929-30, Konstnärshuset 1930 och 1934 samt på Konstakademien 1935-36 och 1945. Att detta konstnärskap är så pass okänt i dag torde kunna tillskrivas det faktum att Elsas målningar från 20-talet är extremt sällsynta. Främst är hon i litteraturen omnämnd för sina av primitiv förenkling präglade
träskulpturer. Även dessa är dock synnerligen ovanliga på marknaden. Om hennes eventuella kontakt med
andra svenska modernister vet man föga. Enligt uppgift skall det dock var Elsa Danson Wåghals som är avbildad
i målningen som pryder den 2014 utgivna boken Agnes Cleve - Svensk modernist i världen.
324448
2015-09-12