Väggpendyl 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JACOB KOCK (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1762-1805), väggpendyl, gustavianskt stockholmsarbete, urtavla i glaserad fajans signerad och daterad på baksidan Giord af Petter Oldberg vid Marieberg d. 12 Nov, 1777, fodral med träskuren dekor och förgyllt, helslag, höjd 89 cm
Slitage, smärre skador, glas med sprickor, urtavla lagad, pendel, nyckel och fyra lösa knoppar medföljer, finns i Utlämningen
324551
2015-08-31