Väggpendyl 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JACOB KOCK (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1762-1805), väggpendyl, gustavianskt stockholmsarbete, urtavla i glaserad fajans signerad och daterad på baksidan Giord af Petter Oldberg vid Marieberg d. 12 Nov, 1777, fodral med träskuren dekor och förgyllt, helslag, höjd 89 cm

Slitage, smärre skador, glas med sprickor, urtavla lagad, pendel, nyckel och fyra lösa knoppar medföljer, finns i Utlämningen

324551

2015-08-31