Stolar av Jacob Malmsten
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), 1 par stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, rygg med spjälknippe och dekor av sädesax, bemålad i pärlgrått, skinnklädda sitsar, höjd ca 93 cm
Slitage, smärre lagningar, förstärkningar
324571
2015-08-31