Stolar av Jacob Malmsten

Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten
Stolar av Jacob Malmsten

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), 1 par stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, rygg med spjälknippe och dekor av sädesax, bemålad i pärlgrått, skinnklädda sitsar, höjd ca 93 cm

Slitage, smärre lagningar, förstärkningar

324571

2015-08-31