Sekretär omkring 1800

Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800
Sekretär omkring 1800

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerad, beslag av förgylld mässing, fack- och lådinredning bakom klaff, snedställda hörn med kannelering, draghandtag med rosetter, sidorna med bärhandtag, skiva av kalksten, höjd 122, 115 x 57 cm

Slitage, repor, smärre skador och lagningar, mässingsknopp saknas, skivan samtida men ej ursprunglig. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen

324579

2015-08-31