Kista allmoge daterad 1794
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIN, Jämtland, tillskriven målaren i Lit OHS, daterat 1794, rödmålat med blåmålade lister, dekor av rocailler i svart och vitt, blåmålade beslag i smide, hörnbeslag och nyckelbricka med genombruten dekor av hjärtan, höjd 20, 36 x 37 cm, nyckel finns
PROVENIENS: I samma familjs (hemmahörande i Krokom) ägo sedan tidigt 1900-tal
Nyckel finns, locket med slitage, bruksslitage
324786
2015-09-06