Kista allmoge daterad 1794

Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794
Kista allmoge daterad 1794

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKRIN, Jämtland, tillskriven målaren i Lit OHS, daterat 1794, rödmålat med blåmålade lister, dekor av rocailler i svart och vitt, blåmålade beslag i smide, hörnbeslag och nyckelbricka med genombruten dekor av hjärtan, höjd 20, 36 x 37 cm, nyckel finns
PROVENIENS: I samma familjs (hemmahörande i Krokom) ägo sedan tidigt 1900-tal

Nyckel finns, locket med slitage, bruksslitage

324786

2015-09-06