Gösta Nordblad Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

GÖSTA NORDBLAD (1897-1940),
"Kyrkogården", signerad och daterad G Nordblad 1922, oljemålning 73,5x59,5 cm

"Jag unnar mig varken ro eller vila. Börjar dagens arbete redan klockan fem på morgonen och slutar det ej förrän vid nio-tiotiden på kvällen. Jag går aldrig ut, och det är nätt och jämnt att jag har tid att äta. Mina stora målningar fängsla mig helt. Jag kan ej glömma dem ett ögonblick, och de ta min nattsömn från mig. Mitt huvud vimlar av tankar och nya idéer och finner ingen ro. Jag vill måla, måla, men jag lider under att ej vara så herre över färgen och formen, som jag ville vara. Trots allt dumt tidningsprat kan jag varken teckna eller måla. Det går inte en dag, inte en natt, utan att min självkritik nyper mig i själen och hjärtat. Jag lider helvetiskt under det, men jag tror ändå, att jag är på väg framåt. Men jag är ej nöjd med mitt arbete från ena dagen till den andra."
(Gösta Nordblad i brev till sin fästmö, skrivet i augusti 1922)

324989

2015-09-13