Gösta Nordblad Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GÖSTA NORDBLAD (1897-1940),
Sällskap vid bord, signerad och daterad Nordblad Venezia 1925, oljemålning, 72x59 cm

"Han målar ljuset icke för att låta materian skimra i all dess glädjesprängande fullhet utan för att övervinna den. Gösta Nordblad sökte gestalta det materielösa ljuset, därför att det var hans personliga ekvation, som därigenom kom till uttryck. Det var livets krafter, inte de jordiska tingen, han ville gestalta." (Gregor Paulsson i utställningskatalogen till Gösta Nordblads Minnesutställning på Konstakademien 1945)

324995

2015-09-13