Lambert Werner Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LAMBERT WERNER (1900-1983), "Den heliga Birgitta", signerad och daterad Lambert Werner 1934,
olja på duk, 116x104 cm
HISTORIA:
Lambert Werner fick sina tidigaste konstnärliga intryck vid 17 års ålder av Gösta Adrian-Nilssons dynamiska konst, men det var genom kontakten med Kandinsky och Klee i 1920-talets Berlin, där han under tre år studerade till läkare, som hans konstnärliga syn frigjordes och han helt övergick till måleriet. Han experimenterade också tillfälligtvis med skulptur under påverkan av Archipenko och Zadkine. Efter studierna i Berlin flyttade han över sin verksamhet till Paris, där han 1928 debuterade på Galerie Mots et Images med ett tiotal lyriska abstraktioner. Lambert Werner var en självständig konstnär, som länge i obemärkthet följde sin egen väg med nära anknytning till internationella konstströmningar. Kandinskys färgmusikaliska abstraktioner och Klees subtila bildpoesi synes ha varit de främsta utgångspunkterna, då han delvis även under inflytande av den internationella surrealismen utformade sin förfinade och personliga neosurrealism.
Representerad: Moderna museet, Borås konstmuseum, Jönköpings museum, Västerås konstmuseum
och Örebro läns museum samt utomlands bland annat i Institut Tessin och Musée National d´Art Moderne i Paris, Nationalgalerie Berlin och museerna i Nürnberg och Wuppertal.

325075

2015-09-14