Hilding Linnqvist Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

8 000 SEK

12 000 SEK

HILDING LINNQVIST (1891-1984)
"Porträtt" (Gertrud Rydbeck-Olson), monogramsignerad HL, olja på träpannå, 35x26,5 cm, även signerad a tergo ´Hilding Linnqvist 1923´ samt betitlad ´Porträtt´
Påskrift a tergo: ´No 3804´
HISTORIK:
Föreställer Sångerskan Gertrud Rydbeck-Olson,
gift med direktören för Svensk-Franska Konstgalleriet, Gösta Olson
PROVENIENS: Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm
Därefter i arv till dennes dotter, Anna-Lisa Olson

325092

2015-09-14