Kryddburkar flintgods

Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods
Kryddburkar flintgods

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KRYDDBURKAR, 14 st, flintgods, 1900-talets första hälft, delvis förgylld dekor, märkta Import, text: Mjöl, Salt, Potatismjöl, Risgryn, Katrin-Plommon, Russin, Hafregryn, Socker, Kanel, Kardemumma, Kryddpeppar, Hvit-Peppar, Ingefära, Nejlikor, höjd ca 11-20 cm

Bruksslitage, en burk med sprickor, ett lock med nagg

325094

2015-08-30