Livius om romersk historia från 1626
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ROMERSK HISTORIA. LIVIUS,T. Then nampnkunnige skribentens Titi Livij aff Padua Historia, om romerska rijksens första ursprung, the gamble romares härkomst, wäsende, wisheet, redelige wandel, loflige regemente, ridderlige bedrifter, herlige segerwinningar emoot sine fiender:... Uthsatt och tolckat på wårt swenska tungomål, genom Ericum Schroderum. Stockholm (I. Meurer) 1626. (Titelbladet defekt).
Folio. Titelblad i rött och svart.
Senare hfrbd från 1800-talet. Biblioteksstämplar bl.a. på titel.
Collijn 526-527.
Kolofonen på sista bladet med tryckåret 1625.
Ej genomgången.
Titelbladet defekt, bl.a. saknas tryckår
biblioteksstämplar Fjellstedtska skolan, Upsala, anteckningar, något fläckad, nött band.
Ej genomgången.
325252
2015-08-31