Axel Nilsson Färg och Form Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

AXEL NILSSON (1889-1981)
Modell i grönt, signerad och daterad Axel Nilsson 1930, olja på duk, 80x60 cm,
HISTORIA:
Ulf Linde har berättat om hur Axel Nilsson i samband med hängningen av konstnärens stora retrospektiva utställning på Konstakademien 1960 försvarade denna målning. Intendenten var förtvivlad för att konstnären inte ville sovra bland verken och bönföll honom att ta bort den föga
insmickrande Modell i grönt. Då svarade Axel, med cigarrciggaretten i mungipan: "Det ska du ge fan i,
knäna är bra!".
Det är också just det föga insmickrande som gör Axel Nilssons människoskildringar till sådan stor konst. Med en närmast brutal ärlighet lyckas han demaskera sina objekt både till kropp och själ. Liksom i livet självt visar det sig att även i konsten varar ärlighet längst. Axel Nilssons
människoskildringar från perioden 1920-30 intar i dag en framträdande plats i 1900-talets svenska konsthistoria.

325350

2015-09-14