Ture Dahlö Färg och Form Kollektion Vasa Konst
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TURE DAHLÖ (1895-1970),
Svensk förortsbebyggelse, vinter, signerad och daterad T Dahlö 31, olja på duk, 38x46 cm,
HISTORIK:
I Moderna Museets samlingar finns en variant på detta tema, utförd 1932, där förortsbebyggelsen skildras i tidig vårskrud.
325374
2015-09-14