Ture Dahlö Färg och Form Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TURE DAHLÖ (1895-1970),
Svensk förortsbebyggelse, vinter, signerad och daterad T Dahlö 31, olja på duk, 38x46 cm,
HISTORIK:
I Moderna Museets samlingar finns en variant på detta tema, utförd 1932, där förortsbebyggelsen skildras i tidig vårskrud.

325374

2015-09-14